Je tlak vody v kotli příliš vysoký?
Tlak v kotli je rovnováha mezi vodou a vzduchem v systému ústředního vytápění.
Příliš vysoký tlak jednoho nebo druhého média může způsobit velké problémy s vaším kotlem a celým topným systémem.
Tlak v kotli může z různých důvodů kolísat a mnoho systémů má v určitých bodech problémy s tlakem. Pokud máte pocit, že je tlak v kotli příliš vysoký, tento průvodce vám pomůže vysvětlit, jaký tlak je správný a jak jej můžete sami snížit.
Co je správný tlak v kotli?
- Pokud nevíte, kde zjistit tlak ve vašem kotli, obvykle je uveden na vestavěném tlakoměru, který by měl ukazovat hodnotu kolem 1-1,2 baru, pokud není zapnuté topení nebo pokud zrovna nepoužíváte teplou vodu.
- Když zapnete vytápění, tlak v kotli se zvýší a měl by se pohybovat mezi 1,5-2 bary. Obvykle většina kotlů zvýrazní tuto oblast zeleně na vašem tlakoměru, který je zobrazen na přední straně ovládacího panelu. Pohybuje-li se ručička tlakoměru v této části, tak je systém nastaven správně.
- Pokud je tlak v kotli nízký, zpravidla pod jedním barem, může se jednat o netěsnost topného systému nebo je to známka toho, že je třeba odvzdušnit radiátory nebo je nutné napustiti vodu do kotle a topného systému.
Co se stane, když je tlak v kotli příliš vysoký?
Pokud tlakoměr vašeho kotle začne překračovat hodnotu 3,0 bary, může to způsobit selhání topného systému nebo poškození vašeho plynového kotle, které by mohlo být nákladné.
Jasným ukazatelem toho, zda je tlak vašeho topného systému příliš vysoký, je skutečnost, že z pojistného ventilu kape nebo uniká voda.
Pojistný ventil se obvykle nachází přímo v kotli a je označen otevíracím tlakem (pro topení 3 bary, pro ohřev teplé vody 6-10 barů).
Jaké jsou příčiny vysokého tlaku v kotli a jak jej snížit?
- Váš systém byl přeplněn vodou. Jedná se o nejčastější příčinu vysokého tlaku, která se projeví při opětovném natlakování systému, když otočíte ventily na plnicí smyčce. Pokud máte odvzdušňovací klíč k radiátoru, nebude vás to nic stát a snadno obnovíte rovnováhu a snížíte tlak v kotli.
Chcete-li snížit tlak, vezměte odvzdušňovací klíč radiátoru a zasuňte jej do ventilu radiátoru. Poté jím otočte proti směru hodinových ručiček, abyste uvolnili vzduch a následně trochu vody ze systému; ujistěte se, že máte něco, čím vodu zachytíte. Vypusťte trochu vody a zkontrolujte tlakoměr kotle, zda se podařilo snížit tlak na hodnotu 1-1,2 baru.
- Možná máte vadnou expanzní nádobu. Váš kombinovaný kotel má uvnitř expanzní nádobu, která pomáhá udržovat stálý tlak a zabraňuje rychlým změnám tlaku v kotli.
Pokud v expanzní nádobě nemáte dostatek vzduchu, může být tlak příliš vysoký, což může mít za následek, že voda bude vytékat z pojistného ventilu. Přestože byste to neměli řešit sami, můžete se podívat na náš článek Jak natlakovat expanzní nádobunebo zavolat proškoleného servisního technika.
- Váš ventil plnicí smyčky nebyl správně uzavřen. V takovém případě by to mohlo způsobit zvýšení tlaku v kotli, protože se do systému dostává stále nová voda. Zkontrolujte, zda jsou oba ventily plnicí smyčky vypnuty a uzavřeny ve směru hodinových ručiček.
- Pojistný ventil. Úkolem vašeho pojistného ventilu je vypouštět vodu, když začne tlak v kotli stoupat a je příliš vysoký. Pokud zjistíte, že pojistným ventilem stále proudí voda je nutné zavolat technika a nechat ventil zkontrolovat a vyměnit.
- A konečně stáří. Stáří může hrát velkou roli při problémech s vaším kotlem. Pokud máte dojem, že váš kotel má více problémů, než jste předpokládali, určitě ho nechte zkontrolovat proškoleným servisním technikem. Potřebujete-li kotel vyměnit, podívejte se na naši nabídku kotlů Hermann.